آپاندیسیت کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟ دکتر سورج سودآوری متخصص رادیولوژی کلینیک شبانه روزی پگاه + فیلم

دکتر سورج سودآوری متخصص رادیولوژی کلینیک شبانه روزی پگاه: یکی از علل شایع دردشکمی در کودکان آپاندیسیت است که تا ۸۵ از طریق سونوگرافی قابل تشخیص است.

ما طیف خیلی وسیعی از دردهای شکمی را در اطفال داریم و اصولا کودکی نیست که در یک دوره ای از زندگی اش دچار درهای شکمی نشده باشد . اما چیزی که برای ما مهم هست این است که در واقع ما چیزی را از دست ندهیم یا چیزی را میس نکنیم در مورد بیماری هایی که ممکن است که تهدید کننده جان کودک ما باشد .

این متخصص رادیولوژی ادامه داد: چیزی که ما حتما نسبت به آن تاکید می کنیم این است که اگر کودکی با درد شکمی مواجه شود بخصوص اگر ناگهانی شروع شده باشد و بخصوص اگر با استفراغ همراه باشد، حتما توسط متخصصان گرامی اطفال بررسی و معاینه شود و این ها در بعد از معاینه معمولا درخواست بررسی یافت های آزمایشگاهی یا درخواست سونوگرافی خواهند کرد.

ما اولین چیزی که به درخواست همکاران محترم اطفال بررسی می کنیم درمورد پیچ خوردگی روده هست که یک اورژانس پزشکی هست که ما بهش می گوییم انواژیناسیون یا پیچ خوردگی روده و این باعث می شود که در واقع کودک با دردهای شدید به ما مراجعه کند.

دکتر سودآوری خاطر نشان کرد: این مورد به راحتی در سونوگرافی قابل تشخیص است به کمک در واقع فشار آبی که وارد روده ی بیمار می کنیم یا حالا در موارد محدودی با جراحی این به صورت اورژانسی بهبود پیدا بکند .

موردی دیگری که ما داریم در واقع تشخیص آپانداسیت در اطفال است . می دانید که معاینه در اطفال به اندازه بزرگسالان قابل اعتماد نیست معمولا ما در بزرگسالان دردهای آپاندیس را به صورت مشخص در سمت راست شکم داریم. ولی در کودکان ما می توانیم دردهای پراکنده ی شکمی داشته باشیم و بنابراین درخواستی که معمولا همکاران ما می کنند در بخش اطفال بررسی کودک از نظر احتمال آپاندیسیت است .

ما در مورد آپاندیسیت ناحیه ی مورد نظر آپاندیس یا نقطه ی مکبرنی را به کمک سونوگرافی بررسی می کنیم. دقت سونوگرافی در تشخیص آپاندیسیت بسیار بالاست و ما می توانیم با دقت خیلی زیادی در واقع به دکتر اطفال اطمینان بدهیم که آیا ما اگر آپاندیسیت را ببینیم صددرصد آپاندیسیت است، ولی اگر آنرا نبینیم صددرصد رد کننده نیست.

دکتر سودآوری ادامه داد: بنابراین ما در واقع با ۸۵ درصد دقت می توانیم آپاندیسیت را مشخص کنیم . در آن ۱۵ درصدی که ممکن است آپاندیسیت در سونوگرافی دیده نشود با یافته های در واقع آزمایشگاهی و معاینه دکتر اطفال تصمیمات لازم را می گیرد.

نکته ی کمکی که این میان این است که گاهی ما در واقع به دنبال بررسی آپاندیسیت می رویم ، اما آپاندیسیت را نمی بینیم. ولی غدد لنفاوی بزرگ در شکم را می بینیم اینجا تا حد زیادی خیال پزشک راحت می شود که این ثانویه به لندفادنیت یا التهاب غدد لنفودی داخل شکم کودکان است و در واقع یک فوریت اورژانسی نیست و ما می توانیم با کمک درمان مناسب توسط همکاران اطفال و خیال خانواده را راحت کنیم.