اسهال چیست و نحوه درمان آن چگونه است؟

 یکی از بیماری های نوزاد اسهال می باشد و اولین چیزی که برای خانواده مطرح می شود تعریف اسهال می باشد.
وی ادامه داد: افزایش دفعات دفع مدفوع و آبکی شدن آن نسبت به عادات معمولی روزانه کودک می باشد البته سازمان بهداشت جهانی تعریف دیگری دارد که سه بار دفع مدفوع آبکی در ۲۴ ساعت را به عنوان اسهال در نظر می گیرد.
وی همچنین بیان نمود: مهمترین مسئله ای که خانواده ها برایشان مطرح می شود چگونه از اسهال پیشگیری بکنند اولین کاری که می شود انجام داد و در کشور ما بخوبی انجام می شود تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماهه اول می باشد.
در ادامه: زمانیکه تغذیه کمکی از شش ماه دوم شروع می شود رعایت بهداشت تغذیه کمکی کودک کمک به این امر می کند همچنین بهبود وضعیت میزان ویتامین a کودک می باشد که پزشک با تجویز روزانه ویتامین   ad در نوزاد این امر را محقق می سازد.
دکتر تاسی گفت : تجویز واکسن روتاویروس در برخی از کشورها برای پیشگیری اسهال در کودکان قبل از هشت ماهگی انجام می شود ، درمان به موقع و سریع کودکان مشکلات تغذیه ای ناشی از اسهال را از بین می برد.
وی خاطر نشان نمود: خانواده ها کی و چه موقع کودکانشان نیاز به بستری شدن دارند باید نوزادشان در حالت کم آبی شدید وشوک باشد ، حجم ادرار شیرخوار کاهش پیداکند ، نوزادزیر سه ما درجه تب ۳۸ درجه ای داشته باشد ، نوزاد ۶ماهه تا ۳۶ ماهه درجه تب ۳۹ درجه داشته باشد ، کودک اسهال خونی داشته باشد ، عدم تحمل خوراکی ، استفراغ شدید ، نیاز به مداخله درمانی می باشد.
او گفت :در این شرایط درمان از طریق وریدی الکترولیت می باشد و آزمایشات لازم برای کودک انجام می شود.
وی همچنین بیان نمود: حال اگر نوزادی با علائم اسهال به پزشک مراجعه کند اگر حال عمومی نسبتا خوبی یا متوسط داشت کودک را بستری نمی کند و درمان را در خانه و با ors  و مکمل های روی که بسیار کمک کننده در درمان می باشد ، برعهده خانواده می باشد.
وی در پایان گفت: حال چه موقع خانواده باید فکر کند دوباره مراجعه مجدد داشته باشد اگر نوزاد دوباره دچار عدم تحمل خوراکی بشود یا اینکه عطش بسیار زیادی به مایعات داشته باشد در نتیجه باید خانواده به این نتیجه برسد با توجه به مصرف ors  و کارهای لازمی که پزشک به آنها گفته مثل استفاده نکردن از آبمیوه ویا عطش زیاد و بالعکس به طوری که اینقدر بی حال می باشد که نمی تواند مایعات مصرف بکند دوباره باید به پزشک مراجعه کند.