اهمیت سنجش شنوایی در نوزادان

اهمیت سنجش شنوایی در نوزادان

 

 

آیا می دانید کم شنوایی شایع ترین نقص مادرزادی در میان نقایص حسی است.

کم شنوایی متاسفانه بدون علایم ظاهری بروز میکند واز هر هزار کودک که متولد می شوند ۳ یا ۴ نفر آنان مبتلا به کم شنوایی یا نا شنوایی هستند که در صورت عدم شناسایی زودهنگام و انجام اقدامات لازم،قابل درمان نخواهند بود.

تا چه زمانی فرصت برای تشخیص کم شنوایی یا ناشنوایی وجود دارد

از انجایی که مهمترین مرحله یادگیری زبان قبل از ۳ ماهگی است سن تشخیص کم شنوایی باید قبل از ۳ ماهگی باشد،که در اولین فرصت و همزمان با آزمایش کم کاری مادرزادی تیروئید ،فرزندمان را میبایستی به مراکز ارزیابی شنوایی ببریم که در صورتی که قبل از ترخیص از بیمارستان این تست انجام شده باشد حتی در صورت نرمال بودن تست اولیه به دلیل برخی موارد کم شنوایی های اکتسابی یا ژنتیکی که مدتی بعد از تولد بروز پیدا میکنند میبایست تست شنوایی در فواصل معین انجام شود. نوبت دوم تست شنوایی در پایان یک ماهگی صورت میگیرد که دو آزمون TEOAE و AABR  همزمان با هم برای نوزاد انجام میشوند.در صورت نرمال یا غیر نرمال بودن جواب تست در یک ماهگی و نیز وجود زمینه عوامل خطر برای شیر خوار نظیر زردی بالا طی هفته اول بعد از تولد ، کمبود اکسیژن ، ازدواج فامیلی ، عفونت ها ی داخل رحمی مادر در دوران بارداری ، وجود سابقه کم شنوایی در بستگان و وزن کم و نارس بودن نوزاد که منجر به بستری شدن نوزاد بیش از ۴۸ ساعت در بخش مراقبت های ویژه نوزادان شود ، انجام  تست های شنوایی به فواصل ۳ ماهه ضروری است و قبل از ۶ ماهگی در صورت قطعی شدن وجود مشکل تداخلات درمانی باید آغاز شوند.

والدین گرامی انجام تست شنوایی تا قبل از ۵ سالگی در دوره های ۶ ماهه یا یک ساله برای کودک دلبندتان ضروری است تا طی مراحل رشد ازسلامت کامل شنوایی هر دو گوش مطمئن شویم. در شیر خواران با عوامل خطر این فواصل کوتاه تر میشود و مراجعه به مراکز شنوایی از اهمیت بالاتری برای انان برخوردار است .

در صورتی که غربالگری شنوایی در بدو تولد انجام نشود ، تشخیص کم شنوایی ممکن است تا ۵/۲ سالگی به تاخیر افتد و تاخیر در تشخیص کم شنوایی به قابلیت درک گفتار و زبان آسیب می زند و به تبع آن مشکلات تحصیلی ، اجتماعی و شغلی برای این دسته از کم شنوایان به وجود خواهد آمد . به همین دلیل است که سن تشخیص کم شنوایی (قبل از ۳ ماهگی) و شروع توانبخشی (قبل از ۶ ماهگی) در بهبود رشد گفتار و زبان در کودکان کم شنوا نقش مهمی ایفا می کند

غربالگری شنوایی توسط ادیولوژیست (کارشناس شنوایی شناسی) انجام می شود..

جهت اطلاع از نحوه مراجعه و برنامه زمان بندی شنوایی با متخصص شنوایی خود مشورت کنید

کلینیک تخصصی اطفال پگاه مجهز به همه دستگاه های شنوایی نوزادان و کودکان است

جهت تعیین وقت روزهای یک شنبه ، دوشنبه ، چهارشنبه و پنج شنبه با بخش نوبت دهی تماس حا صل نمایید.