بیماری های شبکیه نوزادان نارس ROP (آر آو پی) +فیلم

بیماری شبکیه نوزادان نارس چیست ؟

شبکیه در چشم ، محلی است که تصاویر روی آن تشکیل می شود و از طریق عصب بینایی به مغز منتقل شده و سپس دیده می شوند ، لذا در صورت آسیب شبکیه دید بیمار از بین می رود . در نوزادان نارس که قبل از زمان کامل شدن عروق شبکیه متولد می شوند (زمان کامل شدن حاملگی) عروق تغذیه کننده شبکیه کامل نیستند و هر چه کودک نارس تر و با وزن کمتر باشد این نقص بیشتر است . با تولد کودک نارس هر چه حال عمومی او بدتر باشد و هر چه مشکلات بیشتری در زمان بستری داشته باشد احتمال وقوع بیماری بیشتر است ، مهمترین دلایل بیماری کم بودن سن حاملگی و کم بودن وزن نوزاد در زمان تولد است و در اکثر موارد چند هفته پس از تولد ، عروق شبکیه به تدریج کامل می‌شود. در این گروه از نوزادان نارس معمولاٌ نیاز به هیچ اقدام درمانی وجود ندارد و ضمن پیگیری فقط منتظر کامل شدن عروق شبکیه می‌مانیم. متاسفانه در تعدادی از این کودکان بیماری پیشرفت کرده و وارد مراحل جدی شده و در صورتی که درمان نشوند به تدریج باعث جدا شدن پرده شبکیه می‌گردد.

لذا بسیار مهم است که کودک در مراحل ابتدایی بیماری، معاینه و تشخیص داده شده و سپس درمان شود.

 

متاسفانه در تعدادی از موارد که بیمار در مراحل پیشرفته بیماری مراجعه می کند ، اقدامات درمانی نتیجه رضایت بخشی نداشته باشد.

برای رسیدن به هدف کنترل بیماری همه نوزادان نارس باید در برنامه معاینات غربالگری قرار گیرند و تا زمان کامل شدن عروق شبکیه پیگیری شوند .

شایع ترین زمان شیوع بیماری بین ۳۱ تا ۳۳ هفته بعد از شروع حاملگی می باشد ، لذا لازم است کودک ۴ هفته پس از تولد و یا هفته ۳۱ حاملگی ، هر کدام دیرتر باشد ، توسط یک چشم پزشک ماهر در این حیطه معاینه شود . یکی از دلایل عدم ارجاع به موقع شیرخوار ، نامساعد بودن حال او در زمان بستری در بخش مراقبت های ویژه می باشد . ممکن است زمانی حال نوزاد برای اعزام به چشم پزشکی مساعد شود که دیگر بیماری پیشرفت کرده و شاید دیگر قابل درمان نباشد . مدت زمان پیگیری در نوزادان مختلف فرق می‌کند و گاهی ممکن است ماه ها پیگیری لازم باشد تا مشخص شود کودک نیاز به درمان دارد یا نه ، به همین دلیل به والدین محترم صبر و بردباری در پیگیری معاینات چشمی را توصیه می کنیم.

همه کودکانی که نارس به دنیا آمده اند به بیماری مبتلا نمی شوند ، اما تا کامل شدن عروق شبکیه و از بین رفتن خطر بیماری باید به طور کامل تحت نظر و پیگیری باشند .

چه اتفاقی برای کودکان مبتلا می افتد ؟

وقتی عروق شبکیه کامل نیستند ، مناطقی که رگ ندارند دچار کمبود اکسیژن می شوند . در اثر این کمبود عروق نابجا تشکیل می گردد ، که نه تنها فایده ای برای شبکیه ندارند ، بلکه با خونریزی و کشش بر روی شبکیه منجر به کنده شدن شبکیه و نابینا شدن کودک می گردد .

بهترین زمان معاینه  هفته ۳۱-۳۲ و بیشتر از شروع حاملگی یا ۴-۹ هفته پس از تولد بر اساس جدول زیر می باشد :

 

زمان معاینه پس از تولد سن حاملگی تولدبراساس هفته زمان معاینه نوزاد
هفته ششم یا ۴۲ روزگی ۲۵
هفته پنجم یا ۳۵ روزگی ۲۶
هفته چهارم یا ۲۸ روزگی ۲۷
هفته چهارم یا ۲۸ روزگی ۲۸
هفته چهارم یا ۲۸ روزگی ۲۹
هفته چهارم یا ۲۸ روزگی ۳۰
هفته چهارم یا ۲۸ روزگی ۳۱
هفته چهارم یا ۲۸ روزگی ۳۳
هفته چهارم یا ۲۸ روزگی ۳۴

معاینه و درمان به موقع ۸۵% از کودکان مبتلا را به طور کامل نجات خواهد داد . گروه کوچکی از کودکان ممکن است نیاز به درمان های مکرر و مراجعات بعدی داشته باشند .

این بیماری به هیچ عنوان بدون معاینه مشخص نمی شود و در روز های اول هیچ علامت ظاهری ندارد و عکس العمل کودکان به نور ، دلیل بر نداشتن بیماری نیست ، لذا والدین محترم توجه داشته باشند اگر چه تعداد دفعات معاینه ممکن است زیاد باشد و یا نقل و انتقال کودک نارس برای آنها زحمات زیادی داشته باشد‌، اما انجام این معاینات ضروری است .

روش های درمانی چیست ؟

در صورتی که کودک به موقع معاینه و تشخیص داده شود روش استاندارد درمان لیزر و در بعضی مواقع تزریق موادی است که از تولید عروق نابجا در چشم ها جلو گیری می کند. ضد رگ نوساز داخل چشم ها در موارد پیشرفته نیاز به جراحی های پیشرفته نیاز به جراحی های پیچیده تری می باشد .

مدت ها پس از درمان پیگیری ضروری است .

 

کودکان نارس ممکن است به مشکلات مختلف دیگری از جمله انحراف چشم ها عیوب انکساری و تاخیر رشد مبتلا شوند که نیازمند پیگیری است ، پرسنل محترم پزشکی و پرستاری رسالت بزرگ اطلاع رسانی کامل و به موقع را به والدین محترم کودک نارس دارند.

 

امیدوار هستیم در سایه عنایت خداوند متعال کودکان این سرزمین در نهایت سلامت رشد کرده و آینده سازان توانمندی باشند .

 

ارجاع به موقع کودک برای معاینه چشم پزشکی برابر با حفظ بینایی کودک شما می باشد .

 

فیلم بیماری های شبکیه نوزادان نارس ROP (آر آو پی) قسمت اول

فیلم بیماری های شبکیه نوزادان نارس ROP (آر آو پی) قسمت دوم

 

فیلم بیماری های شبکیه نوزادان نارس ROP (آر آو پی) قسمت  سوم

 

فیلم بیماری های شبکیه نوزادان نارس ROP (آر آو پی) قسمت  چهارم