تغذیه با شیر مادر – دکتر رویا تاسی متخصص اطفال

تغذیه با شیر مادر

تغذیه با شیر مادر - دکتر رویا تاسی متخصص اطفال وضعیت درست پستان گرفتن نوزاد فواید شیر مادر

تغذیه با شیر مادر – دکتر رویا تاسی متخصص اطفال وضعیت درست پستان گرفتن نوزاد فواید شیر مادر

اولین تصمیمی که یک مادر جدید یا یک خانم حامله باید یاد بگیرد این است که نوزاد او از کدام شیر استفاده کند . شیر مادر یا شیر خشک ؟

شیر انسان به طور منحصر به فردی با نیازهای شیرخوار سازش یافته است و تغذیه با شیر مادر هم عملی است و هم فواید روانی دارد. طبق مطالعات انجام شده مادرانی که فرزند خود را با شیر خود تغذیه می کنند خیلی زودتر از سایر مادران احساس مثبت و مناسبی نسبت به فرزندانشان پیدا می کنند . همین مطالعات نشان داده است که هر چه این تماس و امکان تغذیه زودتر شروع شود( ظرف دو ساعت اول پس از زایمان ) احتمال موفقیت شیردهی افزایش یافته و طول مدت تغذیه از شیر مادر نیز افزایش میابد .

اولین تغذیه باید برای مادر و نوزاد یک تجربه بسیار رضایت بخش باشد حمایت و تشویق پدر در این مرحله بسیار مهم بوده و نقش اساسی در ایجاداحساس مثبت در مادر و شیردهی آینده او دارد .

فواید شیر مادر

شیر مادر تغذیه ای طبیعی برای شیرخوار رسیده است و شیری مناسب برای سال اول زندگی است . شیر مادر همیشه در دمای مناسب قابل دسترس است و نیاز به زمانی برای تهیه کردن ندارد این شیر تازه و فراغ از آلودگی باکتریال است بنابراین شانس مشکلات گوارشی را کاهش می دهد .

ناخوشی (morbidity ) شیرخوارانی که شیر مادر دریافت می کنند نسبت به آنهایی که شیر خشک دریافت می کنند  کم تر است که این اثر به خصوص در کشورهای در حال رشد که از آب سالم برخوردار نیستند بسیار مفید است .

تغذیه با شیر مادر با مشکلات تغذیه ای آلرژیک و عدم تحمل به شیر گاو کمتری همراه است . این مشکلات شامل: اسهال ، خونریزی گوارشی ، کولیک ، و اگزما … می باشد و این شیرخواران در سنین بالاتر به بیماریهای آلرژیک و مزمن کمتر مبتلا می شوند .

شیر مادر شامل آنتی بادی های ضد ویروس و باکتریال است و همچنین شامل مواردی است که مانع رشد بسیاری از ویروس های شایع می شوند ، در ضمن شامل آنتی بادی های ویژه ای است که ایمنی موضعی در مقابل ورود ارگانیزم ها به بدن از طریق این راه می دهد .

عوامل ذکر شده تا حدودی شیوع ذکمتر اسهال ، عفونت گوش میانی ، پنومونی ، باکترمی را در سال اول زندگی در شیرخواران شیر مادرخوار توجیه می کند .

شیر مادر که رژیم غذایی مناسبی دارد تمام نیازهای تغذیه ای شیرخوار به غیر از فلوراید و ویتامین د (vit D ) تأمینمی کند . میزان آهن شیر مادر پایین است اما شیرخواران term (رسیده) ذخایر کافی آهن تا سن ۴ الی ۶ ماهگی دارند . آهن شیرمادر به خوبی جذب میشود با این وجود شیر خواران شیر مادرخوار از ۴ الی ۶ ماهگی به بعد با نظر پزشک باید از تغذیه کمکی که با آهن تقویت شده و یا از آهن خوراکی استفتده کنند .

وضعیت درست پستان گرفتن نوزاد :

  1. نوزاد باید بیدار و هوشیار بوده و قبل از شیر خوردن در حال گریه نباشد .
  2. بهتر است پستان مادر بدون پوشش باشد تا او تجربه کافی را کم کم بدست آورد. برای عرضه کردن پستان به نوزاد باید انگشت شست را در بالا و چهار انگشت دیگر را زیر پستان قرار دهد و خود مادر هم خیلی راحت بنشیند .
  3. نوزاد هرچه به پستان مادر نزدیک تر باشد بهتر است .
  4. به نوزاد فرصت کافی داده شود تا پستان را بگیرد ، برای تشویق نوزاد به شیر خوردن می توان چند قطره کلستروم در دهان او چکاند .
  5. بیشتر نوزادان با تماس نوک پستان با لبهای خود دهانشان را باز می کنند ، وقتی دهان نوزاد کاملا باز شد مادر باید نوزاد را به طرف خود بیاورد نه اینکه خود روی نوزاد خم و یا متمایل شود . لب های نوزاد باید هاله دور نوک پستان را به همراه نوک پستان احاطه کند .
  6. اگر نسج پستان محکم و گرفتن آن برای نوزاد کمی مشکل است ماساژ آرام پستان با انگشتان ، گرفتن آن را توسط نوزاد راحت تر می کند .
  7. در آغاز نوزلاد چند مک قوی می زند و بعد که جریان شیر افزایش یافت مکیدن ها آهسته تر ولی عمیق تر می شود اگر چه قورت دادن شیر با سرو صدا است ولی صدای ملچ و ملوچ نباید شنیده شود .
  8. اگر به دلیل وضعیت ، منادر مجبور باشد پستان را از دهان نوزاد خارج کند می تواند انگشت خود را (که حتما باید تمیز باشد ) در گوشه دهان نوزاد بگذارد تا مکیدن را خاتمه دهد و پایین کشیدن چانه او بر روی پستانش خطر صدمه به نوک پستان را کاهش می دهد .
  9. شیرخوار باید در یک اتاق با مادر قرار بگیرد و آب یا شیرهای دیگر به نوزاد داده نشود .

در زمان تغذیه ، شیر خوار باید گرسنه و خشک باشد شیرخوار نه گرم و نه سرد باشد او باید در وضعیتی راحت به حالت نیمه نشسته جهت جلوگیری از استفراغ قرار بگیرد .

اگر شیر خوار زمانی که گرسنه است و میزانی که اشتها دارد تغذیه شود نیازهای او برآورده میشود .

در هر بار تغذیه باید حداقل یک پستان خالی شود در غیر این صورت سینه به طور مناسبی جهت دوباره پر شدن تحریک نمی شود .( در هفته های اول تولد هر دوسینه باید  در هر بار تغذیه استفاده شوند تا تولید حداکثری شیر را  باعث شود ) زمانی که میزان شیر در پستان ها کافی شد شیرخوار می تواند یک در میان از پستان ها استفاده کند .

با آرزوی موفقیت شما در پرورش کودکی سالم و با نشاط

دکتر رویا تأسی