پیشگیری بهتر از درمان است- یادگیری روش های درست ارتباطی – دکتر ناهید محمدی روانشناس و مشاور کودک و خانواده کلینیک تخصصی اطفال پگاه

تغییر دیدگاه از درمان به پیشگیری – دکتر ناهید محمدی روانشناس و مشاور کودک و خانواده کلینیک تخصصی اطفال پگاه
دکترناهید محمدی روانشناس، مشاور کودک و خانواده درمانگاه پگاه : در این چند سال دیدگاه بعضی از خانواده‌ها از جنبه درمانی به جنبه پیشگیری تغییر کرده و می‌خواهند بدانند که چه کارهایی برای مشکلات کودکانش انجام دهند و همچنین مشکلات بین خودشان را چگونه حل کنند که بهبود پیدا کند .

خیلی مواقع مادران بارداری را داریم که بعد از متولد شدن فرزندشان دوست دارند بدانند برای پرورش فرزندشان، چه کارهایی انجام دهند. یا خانواده‌هایی را داریم که فرزندانشان زیر ۱ سال هستند می‌خواهند بدانند که گام‌هایشان را چطور بردارند تا فرزندپروری ساده‌تری را داشته باشند.

در تمام روال تحصیلی ما چه در دوران مدرسه و چه در دوران دانشگاه، معمولاً آموزشی در خصوص شیوه مؤثر ارتباط با همسر یا شیوه‌های مفید فرزندپروری را ما ندیده‌ایم و هر کاری که در این ارتباط‌ها انجام می‌دهیم مبتنی بر یادگرفته‌هایمان از خانواده‌هایمان است مبتنی بر دیده‌هایمان است مبتنی بر آنچه هست که نسل به نسل منتقل شده و خیلی از مواقع مشکلات زیادی را به همراه داشته است.

این روانشناس ، مشاور کودک و خانواده کلینیک پگاه افزود : خیلی از افراد هستند که اقدامات پیشگیری را انجام نمی‌دهند و بعد به مرحله درمان می‌رسند، قبل از درمان یک سنجش دقیق می‌تواند باعث شود که دقیقاً تیر درمان به هدف بخورد و درمان به بار بنشیند.

سنجش‌های مختلف وجود دارد مثلاً انجام آزمون‌های هوشی معتبر و یا اجرای تست‌های شخصیتی در گروه‌های سنی مختلف از کودکان تا نوجوانان و بزرگسالان. یعنی به این شکل ما می‌توانیم متوجه بشویم که فرزندی که ابراز هیجان ندارد یا فرزندی که در ذهنش چه می‌گذرد، به چه فکر می‌کند، شخصیتش از چه تشکیل شده، با چه کسانی ارتباط خوبی دارد و با چه کسانی ارتباط خوبی ندارد.