تماشای تلویزیون در کودکی و خطر ابتلای کودکان به بیش فعالی

تماشای تلویزیون در کودکی و خطر ابتلای کودکان به بیش فعالی

تحقیقات در موسسه پزشکی کودکان در امریکا (ای ای پی) نشان میدهد که تماشای تلویزیون در کودکی خطر ابتلای کودکان را به بیش فعالی و عدم توجه و تمرکز در سالهای بعدی زندگی را افزایش میدهد. تحقیقات نشان میدهد این اسیب از سن ٧ سالگی قابل مشاهده است.
دکتر دیمیتری کریستاکسی با تحقیق روی ٢٠٠٠ کودک نشان داد که کودکان به ازای هر ساعت تماشای تلویزیون، ده درصد بیشتر مبتلا به بیش فعالی شده اند.

طبق تحقیقات دکتر دیمیتری، حرکت سریع و نور و نقطه ها در صفحه دیجیتالی تلویزیون باعث تحریکات شدید و سریع مغز می شود و این تحریکات باعث صدمه به مغز کودک و عوارض بعد از آن مانند کمبود توجه کودک در کتاب خواندن و درس خواندن خواهد شد.

موسسه پزشکی کودکان توصیه می کند کودکان زیر دو سال به هیچ وجه تلویزیون تماشا نکنند.

دکتر دیوید هیل نویسنده و متخصص کودکان در کتاب والدین مثبت با توجه به تحقیقات انجام شده تماشای تلویزیون را برای کودکان زیر دو سال زیانبار توصیف میکند. دکتر هیل در کتاب خود به تشریح مراحل رشد مغز کودک را در سه سال اول و تاثیر زیانبار تلویزیون توضیح می دهد.
مغز کودکان دید سه بعدی را با نگاه به اجسام واقعی توسعه می دهند. در حالی که تلویزیو اجسام را دو بعدی و تخت به تصویر میکشد.

محققان دانشگاه کورنل گزارش می دهند که رابطه اماری کافی بین تماشای تلویزیون در کودکان زیر سه سال و بیماری اوتیسم وجود دارد. این تحقیقات به این معنی نیست که دلیل ابتلا به اوتیسم پیدا شده است، اما تحقیقات نشان میدهد که تماشای تلویزیون میتواند باعث تحریک این بیماری در کودکی شود.

نظر پرفسور اسپاک در مورد تلویزیون و کودک و تاثیر آن در رشد تخیل و زبان دو تا سه ساله ها:
چیزی که به شدت توصیه می کنم از آن استفاده نکنید تلویزیون است. حتی با کیفیت ترین برنامه های تلویزیونی هم، تخیل کودک را محدود می سازند. چون تلویزیون همه کارها را خودش انجام می دهد و ضرورتی ندارد که کودک تلاشی بکند.

دکتر هلاکویی:

– چشم کودک زیر دو سال وقتی به صفحه دیجیتالی تلویزیون یا موبایل خیره میشود به دلیل سلولهای عصبی رشد نیافته به مغز اسیب میزند. کودکان زیر دو سال ۵ دقیقه هم نباید تلویزیون تماشا کنند.

– تحرک و بازی تنها عامل رشد روانی و جسمی کودکان می باشد، کودک با زل زدن به تلویزیون ممکن است زبان را بهتر یاد بگیرد اما رشد روانی سالمی نخواهد داشت. (اگر از والدینی شنیدید فرزندشان با تماشای تلویزیون پیشرفت داشته تنها با والدینی روبرو هستید که فرزندان باهوشی دارند اما حتما به او اسیب زده ند)

– کودکان از دو سالگی نیم ساعت در روز میتوانند تلویزیون تماشا کنند اما تا شش سالگی بهتر است برای بازی با موبایل یا کامپیوتر صبر کنند. دلیل اول ان است که کودکانی که در معرض کار با موبایل و کامپیوتر زیر شش سالگی یا بیشتر از یک ساعت بعد از شش سالگی هستند خطر اعتیاد به اینترنت و منزوی شدن را خواهند داشت. دلیل دوم ان است که هیچ مطالعه و تحقیق دراز مدت در مورد تاثیر موبایل بر سلامت کودکان انجام نشده. و دلیل سوم انسان در رابطه با دیگران رشد سالم خواهد داشت.

– اگر فرزندتان به تلویزیون، موبایل، آیپد یا کامپیوتر معتاد است متوسل به زور و تنبیه نشوید. تنها یک پیشنهاد وسوسه انگیز میتواند انها را از این وسایل جدا کند.

– خیره شدن به صفحه دیجیتالی با فاصله کم به مرور به چشم صدمه میزند. اثرات سو این وسایل در طولانی مدت خود را نشان خواهد داد.

اگر تماشای تلویزیون برای کودکان مضر است، چطور سی دی های آموزشی برای کودکان زیر دو سال به فروش می رسد؟

بسیای از مادران ترجیح میدهند فرزندشان به جای بازی و کسب تجربه، مشغول یادگیری زبان خارجی، ریاضی، یا الفبا باشد. به طور خلاصه بسیاری از مادران عجله دارند از کودکانشان دانشمند بسازند،بنابراین خام تبلیغات صاحبان کالا میشوند که تنها هدف آنها پر پول کردن جیب خود انهاست.