021-72015

در صورت عدم راه افتادن کودک بین ۹ تا ۱۳ ماهگی باید چه کار کنیم – محمد رضا میرزایی کارشناس ارشد کار درمانی کلینیک تخصصی کودکان پگاه

در صورت عدم راه افتادن کودک بین ۹ تا ۱۳ ماهگی باید چه کار کنیم

محمد رضا میرزایی کارشناس ارشد کار درمانی کلینیک تخصصی کودکان پگاه

راه افتادن کودک باید در فاصله بین ۹ تا ۱۳ ماهگی اتفاق بیفتد و در غیر این صورت باید برای درمان او به کار درمانی و توانبخشی پرداخت.

کار درمانی شاخه ای از علوم پزشکی است که فرد را به گونه ای بازپرآوری می کند که توانایی آن را داشته باشد که به صورت مستقل زندگی کند و مولد باشد بگونه ای که از زندگی خود لذت ببرد.
افراد مختلفی هدف اقدامات کار درمانی هستند از جمله کودکانی که به دلیل ناهنجاری های مادرزادی و یا اختلالات ذهنی توانایی های طبیعی را ندارند و همچنین افرادی که به دلیل افزایش سن توانایی مراقبت از خود را ندارند.
 افرادی که به دلیل تصادفات قادر به بازگشت به زندگی طبیعی و شغلی خود نیستند نیز از جمله افرادی هستند که نیاز به خدمات توان بخشی و کار درمانی دارند.
 کار درمانی در چند حیطه فعالیت می کند که از جمله می توان به حیطه های نورولوژی و ارتوپدی اشاره کرد. در حیطه نورولوژی بیماران شامل بیماران ام اس، پارکینسون ، سکته های مغزی و فلج مغری می شوند و در حیطه ارتوپدی شامل شکستگی های اندام فوقانی، ضایعات تاندومی ، محدویت های دامنه حرکتی مفاصل و همچنین عصبی می شوند.
کار درمانی در زمینه ذهنی کودکان شامل درمان کودکان پیش فعال ، اتیسم و اختلالات یادگیری و … می شود. همچنین ناهنجاری های حسی و حرکتی ، ناهنجاری های مادرزادی ستون فقرات و نیز تاخیر رشدی از جمله دیگر مواردی است که در توابخشی به کودکان کمک می نمایند.
مراحل رشد یک نوزاد شامل گردن گرفتن، سینه خیز رفتن، غلت زدن، چهار دست و پا رفتن، ایستادن و را رفتن می شود که بچه ها ممکن است در هر یک از این مراحل به هر دلیلی دچار تاخیر رشدی باشند .

 به عنوان نمونه کودکی که باید بین ۹ تا ۱۳ ماهگی راه بیفتد ممکن است راه افتادنش به هر دلیلی به تاخیر بیفتد، نیاز به خدمات توانبخشی دارد که روی عضلات و مفاصل او کار شود  تا بتواند ثبات مفصلی و تعادل را بدست آورد و بتواند پیش نیازهای راه رفتن را در کار درمانی بدست آورد که کار درمانی تمام این مراحل را تسهیل می کند.