021-72015

در هنگام تب و تشنج کودک چه باید کرد؟ -دکتر برادران – کلینیک تخصصی کودکان +فیلم

دکتر برادران متخصص کودک و نوجوان با بیان اینکه پوشاندن بیش از اندازه کودک باعث ایجاد تب می شود، گفت: در هنگام وقوع تشنج کودک به هیچ عنوان نباید به وی مایعات خوراند زیرا باعث خفگی کودک می شود.

دکتر برادران درباره میزان درجه تب نرمال برای تمامی افراد و از جمله کودکان عنوان کرد: درجه حرارت بدن در همه افراد و در همه گروه های سنی حدودا ۳۷ درجه می باشد بطوری که در حدود ۳۶٫۵ تا ۳۷٫۵ نرمال تلقی می شود، ضن اینکه درجه حرارت بدن در صبح کمتر و هر چه به سمت عصر می رویم بیشتر است، اما مقادیر بالای ۳۷٫۵ تب محسوب می شود.

علت تب بیماری های ویروسی، میکروب ها، قارچ ، انگل ها و بیماری های ایمنی و بیماری های ناشی از بدخیمی ها و نیز سرطان ها و همچنین داروها می تواند علت تب باشد.

یکی از علت های دیگر تب پوشاندن بیش از اندازه نوزاد می باشد که پدر و مادر به این نکته نیز باید توجه داشته باشند.

انواع تب به سه دسته تقسیم می شوند که در مورد نخست کودک تب دارد و علائم موضعی نیز دارد بطور مثال گلودرد و یا سرفه دارد که با یک معاینه بالینی و شرح حال پزشک می تواند به تشخیص برسد.
دسته دوم مربوط به تب هایی هستند که کودک تب می کند اما هیچ گونه علائم موضعی وجود ندارد که با معاینه بالینی هم نمی توان آنرا تشخیص داد که اکثر تب های این دسته ویروسی هستند و در طی یک دوره ۳ الی ۴ روزه تب پایین می آید.
مورد سوم تب ها با علت ناشناخته می باشند که مربوط به آن دسته از تب ها هستند که پس از انجام تمامی اقدامات پزشک بعد یک هفته الی ۱۴ روز همچنان علت آن مشخص نشده که این مورد یکی از معضلات پزشکی در تمام دنیا است.

دکتر برادران درباره نحوه روبرو شدن با تب کودک گفت: مهمترین و آسان ترین موردی که در این زمینه در دسترس است آب می باشد که باید با آن پاشویه و تن شویی انجام داد.

منظور از پاشویه آن نیست که حتما دست و پای کودک را بشوریم بلکه ممکن است آنها سرد باشند بنابریان منظور این است که باید قسمت هایی از بدن کودک مانند سر و یا هر قسمت از بدن که داغ هستند مورد شستشو قرار بگیرند.

این شستشو باید با آبی که ولرم باشد و مختصری از درجه حرارت بدن کودک پایین تر است صورت بگیرد و هیچ وقت برای تن شویه و پاشویه نباید از آب سرد استفاده کنید و حتی لازم نیست موادی مانند الکل یا نمک اضافه کنید، بلکه آب تنها کافی است.

در خصوص داروها نیز می وان از استامینوفن و بروفن برای تب کودکان استفاده کرد.

علت اهمیت تب این است که می تواند نشانه بیماری باشد و لذا باید پیگری شود، ضمن اینکه از دیگر مشکلاتی که تب می تواند ایجاد کند تشنج است.
در هنگام وقوع تشنج والدین خیلی دچار هراس می شوند که باید گفت در این هنگام لازم است خودنسردی خود را حفظ کنند چرا که اکثر تب ها از نوع ساده و کمتر از نوع پیچیده می باشند.

در هنگامی که تشنج اتفاق می افتد باید سعی کرد که کودک را به پهلو یا دمر بخوابانیم زیرا اگر کودک استفراغ کرد، استفراغ وارد ریه کودک نشود.

چون در هنگام تشنج کودک هشیار نیست ممکن است لطمات جبران ناپذیر به قسمت هایی از بدن خود وارد کند و لذا در این هنگام باید مواردی چون وسایل تیز را به خصوص از سر کودک دور کنیم.

در هنگام تشنج به هیچ عنوان نباید به کودک مایعات داده شود چون آنها وارد ریه کودک شده و باعث خفگی او می شود.

بردن کودک زیر آب سرد در هنگام تشنج نیز اقدام درستی نیست زیرا بک شوک سرمایی به او وارد می شود.