021-72015

شیار پوش دندان چیست وشرایط گذاشتن آن + فیلم – بخش دندانپزشک اطفال کلینیک کودکان پگاه

در فیشور سیلانت دندان معمولا شیارهای عمیق دندانی که توسط مسواک تمیز نمی شوند، با مهر و موم کردن توسط شیار پوش دندان یا فیشور سیلانت پر می شوند.

اگر روی سطوح دندانها دقت کنید، شیارهایی را میبینید. شکل و عمق این شیارها در افراد مختلف متفاوت است. فیشور به معنی شیار و سیلانت به معنی پوشاندن می باشد؛ به همین دلیل به فیشور سیلانت دندان، شیارپوش هم می گویند.

شیار پوش دندان مواد همرنگ دندان است که تمام شیارهای عمیق دندانی را پوشانده و مانع از رسیدن باکتری و اسیدها به داخل شیارها می شود.

شرایط گذاشتن شیار پوش دندان

شرایطی که باید برای گذاشتن شیار پوش دندان باید رعایت شود عبارتند از:

☑ شیارهای دندانی عمیق باشند. در برخی کودکان شیارهای دندانی عمیق نبوده و نیازی هم به شیار پوش ندارند.

☑ باید کودک بهداشت دهانی خود را رعایت کند و به طور منظم از دهان شویه های فلوراید استفاده کند. در صورت عدم رعایت بهداشت لبه های شیار پوش لب پرشده و جایگاهی برای تجمع باکتریها و مواد غذایی می شود و پوسیدگی تسریع پیدا می کند.

☑ شیارپوشها باید به صورت دوره ای توسط دندانپزشک معاینه شوند (معمولا هر۶ماه یکبار).

شیار پوش دندان کودک

کدام دندانها کاندید فیشور سیلانت هستند؟

برخی والدین تصور می کنند که فقط دندانهای دائم کودک را باید فیشورسیلانت انجام داد در حالیکه برخی دندان های شیری هم که دارای شیارهای عمیق هستند؛ نیاز به شیارپوش دارند.

شیار پوش ها در تمامی سنین انجام میشود و فقط مخصوص کودکان نیست. البته لازم به ذکر است که بهترین زمان برای انجام شیارپوش زمانی است که دندانهای دائمی کودک شروع به رویش کردند (۶-۱۲ سالگی).

بهتر است قبل از اینکه علائم پوسیدگی در دندانها به وجود آید، شیارپوش گذاشته شود. برای طول عمر بیشتر فشیورسیلانت بهتر است از جویدن مواد سخت و چسبنده اجتناب شود و بهداشت دهان کاملا رعایت شود.

پیشگیری همیشه ارزانتر و سریعتر از درمان است. فیشورسیلانت هم از کارهای پیشگیری می باشد که با هزینه و صرف و وقت کمتر انجام می شود.

 

 

 

دکتر زینب حسینیان متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان

 

کلینک شبانه روزی تخصصی و فوق تخصص کودکان پگاه
درمانگاه شبانه روزی پگاه در سال ۱۳۸۶ توسط جمعی از متخصصین و اساتید دانشگاه با هدف پیشگیری و درمان بیماریها، بویژه در گروه سنی کودکان شروع به کار نمود.

این درمانگاه دارای ۶ طبقه و هزار متر زیربنا می باشد و از بخشهای مختلف تخصصی و فوق تخصصی، پاراکلینیک، رادیولوژی، دندانپزشکی، آزمایشگاه و اورژانس تشکیل شده است.

قریب به ۴۰ درمانگر و پزشک متخصص و فوق تخصص در این مجموعه در حال فعالیت می باشند.

آدرس کلینیک: خیابان شریعتی – بالاتر از پل سیدخندان – خیابان خواجه عبدالله انصاری نبش کوچه هجدهم – درمانگاه شبانه روزی پگاه