021-72015

فریاد والدین نوجوانان را افسرده می‌کند

تحقیق پژوهشگران دانشگاه پیتزبرگ آمریکا نشان می‌دهد: والدین طبقه متوسط اجتماع که عادت دارند بر سر نوجوانان خود فریاد بکشند، خطر افسردگی و رفتارهای نامتعارف را برای کودکان خود افزایش می‌دهند. این تحقیق نشان می‌دهد حتی والدینی که روابط بسیار صمیمی را با فرزندان خود دارند اما رفتارهای خشن کلامی را در قبال کودکان خود نشان می‌دهند، تاثیر منفی چشمگیری را بر رشد احساسی فرزندان خود بر جای می‌گذارند. حال این خشونت کلامی می‌تواند داد و فریاد یا بر زبان آوردن سخنان تحقیرآمیز برای کودکان باشد.
پژوهشگران با مطالعه بر ۹۷۶ خانواده دریافتند که با افزایش سن نوجوانان تنبیهات بدنی به خشونت‌های کلامی تبدیل شده و در نهایت نوجوان را در خطر بالایی برای بروز مشکلات رفتاری و احساسی در آینده قرار خواهد داد. براساس نتایج به دست آمده، این ناهنجاری‌های رفتاری بیشتر در سن ۱۳ الی ۱۴ سالگی بروز کرده و دروغگویی، بد رفتاری در مدرسه، دزدی و کتک کاری از جمله این رفتارهای نامتعارف عنوان شده است. این پژوهش در مجله “Chid Development” منتشر شده است.

۱٫ ابتدا توجه خود را به فردی معطوف می‌کنیم که گاز گرفته شده است؛ به‌خصوص اگر کودک باشد و وی را آرام می‌کنیم.
۲٫ سریع، ولی با آرامش، مداخله کنید. کودک را از جمع دور کنید. هرگز برای تلافی، او را گاز نگیرید. قاطعانه، به وی بگویید «گاز نگیر. گاز گرفتن، آسیب می‌رساند و من به تو اجازه نمی‌دهم گاز بگیری و به کسی آسیب برسانی.»
۳٫ اثر گاز گرفتن وی را توضیح دهید؛ مثلا بگویید «علی گریه می‌کند؛ چون تو، او را گاز گرفته‌ای و به او آسیب رسانده‌ای.»
۴٫ برطرف کردن علل احتمالی گاز گرفتن. استرس‌هایی نظیر شلوغی، سروصدا، گرسنگی، خستگی، خواب‌آلودگی، نبودن اسباب‌بازی، بی‌توجهی یا توجه زیاد به کودک، می‌تواند او را در این حالت قرار دهد.
۵٫ بر حسب سن کودک، برای مدت زمانی، وی را از جمع دور کرده، در یک اتاق خلوت، دور از هرگونه عامل خطر یا محرک قرار می‌دهیم و به وی می‌گوییم که در صورت تکرار گاز گرفتن، این کار را برای وی تکرار می‌کنیم.
۶٫ به کودک خود آموزش دهید که برای بیان احساسات، به جای کارهای این‌چنینی، از لغات استفاده کند؛ البته پس از فروکش کردن هیجانات منفی وی.