فشارخون هیچ گونه علائمی ندارد/ سالی دو بار فشارخون خود را اندازه گیری کنید + فیلم روش صحیح اندازه گیری فشارخون

 

دکتر بیضائی با بیان اینکه فشارخون هیچ گونه علائمی ندارد، گفت: لازم است سالی حداقل دو بار فشار خون خود را اندازه گیری کنند.

دکتر بیضایی درباره بیماری فشار خون گفت: شیوع بالای بیماری فشار خون بطوری که از هر ۴ نفر یک نفر به آن مبتلا است و مزمن بودن این بیماری سبب شده توجه به این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

وی افزود: متاسفانه ممکن است که بیماری فشارخون هیچ علائمی نداشته باشد مگر اینکه بر اثر علائم مزمن و یا حادی که در سایر قیمت های بدن ایجاد می کند، باعث شود که آن قسمت ها علائم دار شود.

این بیماری به دلیل اینکه باعث سفت شدن و یا به اصطلاح تصلب شرایین می شود در هر کجا که عروق وجود داشته باشد، می تواند عوارض ایجاد کند.
بنابراین می تواند عوارضی چون سکته ها و اختلال های قلبی و یا علائم عصبی مانند لمس شدن اندام ها داشته باشد.

وی ادامه داد: بنابراین ممکن است فرد تا مدت ها فشار خون بالا داشته باشد و اصلا بابت این امر به پزشک مراجعه نکند و تنها وقتی که این بیماری سایر قسمت ها را علائم دار کند متوجه آن شود.

دکتر بیضایی خاطر نشان کرد: فشار خونی که فشار خون طبیعی محسوب می شود فشار خون زیر ۱۲۰ و روی ۸۰ است چرا که فشار خون دو عدد دارد که عدد اول عدد ماکزیمم است که مربوط به زمانی می شود که قلب در حال پمپ کردن و انقباض است و یک عدد مینیم که مربوط به زمانی است که قلب در حالت استراحت است.

این پزشک ادامه داد: عددی بین ۹۰  تا ۱۲۰ برای فشار ماکزیمم و نیز عددی بین ۶۰ تا ۸۰ برای فشار مینیم طبیعی محسوب می شود.

دکتر بیضایی با بیان اینکه افراد باید حتما سالی دو بار فشار خون خود را اندازه گیری کنند، ادامه داد: بهتر است فشار خون طی یک برنامه هفت روزه اندازه گیری شود و معدل آن به عنوان اعداد فشار خون در نظر گرفته شود.

دکتر بیضایی پزشک کلینیک پگاه در انتها روش صحیح گرفتن فشارخون را آموزش داد که از شما دعوت می شود که با دیدن فیلم نسبت به روش صحیح اندازه گیری فشارخون آگاهی پیدا کنید: