نکات وموارد مهم در مورد ختنه توسط دکتر امیر حسین محبوبی + فیلم

دکتر امیرحسین محبوبی فلوشیپ تخصصی اورولوژی اطفال درمانگاه پگاه : روزانه بارها و بارها با مواردی روبرو می‌شوم مثل ختنه‌هایی که غیراصولی انجام شده توسط افراد غیر‌کاربلد و نهایتاً با فجایع سنگینی همراه است. ختنه حتماً باید توسط شخص مجرب انجام شود. ما در ایران ۲ جور ختنه داریم: یکی ختنه به روش حلقه و دوم ختنه به روش سنتی.
ختنه زیر ۶ ماه باید با بی‌حسی موضعی باشد، ولی بالای ۶ ماه بهتر است با بیهوشی عمومی انجام شود. در ختنه مشکلی که داریم یا پوست را زیاد برمی‌دارند یا خیلی کم برمی‌دارند.

دکتر محبوبی هنگامی که خیلی کم برمی‌دارند قابل اصلاح است ولی برداشت زیاد پوست عوارض سنگینی دارد و مهمترینش این است که اعتماد به نفس آن فرد در بزرگسالی کاهش پیدا می‌کند و به صورت کاذب طول آلت کم می‌شود.

این متخصص اورولوژیست اطفال کلینیک پگاه افزود : ختنه اگر توسط افراد ناوارد انجام شود می‌تواند بعضاً کشنده باشد ، ختنه برای نوزاد ۲ ماهه با خونریزی خفیف کم‌کم می‌تواند حتی به سمت مرگ برود و علاوه بر این آلت قبل از ختنه باید معاینه دقیق شود که ناهنجاری نداشته باشد، ممنوعیت ختنه نداشته باشد.

ناهنجاری آلت مثل چرخش آلت و یا مثل انحنای آلت در حین ختنه توسط اورولوژیست اطفال یا جراح اطفال باید اصلاح شود. البته ختنه با حلقه خیلی شایع است و ختنه با حلقه بالای سن ۳ ماهگی طبق منابع ممنوع است. ختنه با حلقه بهتر از ختنه سنتی می‌باشد.