پوسیدگی و راهکار های پیشگیری از پوسیدگی – دکتر لاله خلیل آذر متخصص بیماری های دهان ،فک و صورت کلینیک اطفال پگاه+ فیلم

پوسیدگی شایع ترین بیماری نوع بشر است

پوسیدگی دندان‌های کودک چگونه شکل می‌گیرد؟

پوسیدگی دندان یک بیماری عفونی است که عوامل متعددی بر شروع و پیشرفت آن اثر دارند. مشخص‌شده است که این بیماری بر اثر تولید اسید توسط باکتری‌ها ایجاد می‌گردد و اسید ایجادشده قادر به از بین بردن مواد معدنی دندان است.

مسواک زدن توسط خود کودک قابل‌قبول نیست!

مسواک زدن در سنین پایین‌تر باید حتماً توسط خود والدین و بعدازآن با نظارت والدین انجام شود؛ زیرا مهارت‌های حرکتی کودکان در سنین پایین‌تر هنوز تکامل نیافته است و قادر نیستند به‌طور کامل و مؤثر مسواک بزنند.

این‌که کودک مسواک را دوست دارد و از صبح تا شب مسواک را برمی‌دارد و به دندان‌های خود می‌مالد به معنای مسواک زدن و مراقبت بهداشتی صحیح نیست.

مسواک زدن باید حداقل دو بار در روز (بهتر است سه بار باشد) انجام شود و پس از سه‌سالگی بین دندان‌ها توسط والدین با نخ دندان تمیز شود.

پوسیدگی و راهکار های جلوگیری از پوسیدگی – دکتر لاله خلیل آذر متخصص بیماری های دهان ،فک و صورت کلینیک اطفال پگاه+ فیلم

 

سلامت دهان و دندان و مراجعه مرتب کودکان به دندانپزشکی بسیار حائز اهمیت است. برای دست یافتن به این مهم باید از سنین کم مراقبت صحیحی از دندان‎ها انجام گیرد تا فرد در بزرگسالی از سلامت دندان و دهان برخوردار باشد. حفظ سلامت دندان کودکان با رعایت موارد ساده‎ای امکان پذیر است. تاکید ما این است که کودک را در سن یک سالگی برای معاینه نزد دندان پزشک ببرید تا پس از رشد اولین دندان‎های شیری مورد بررسی توسط پزشک قرار گیرد. برای حفظ سلامت دهان کودک، والدین باید نسبت به رژیم غذایی کودکان، خوردن پستانک، مصرف داروهایی نظیر قطره آهن توجه ویژه داشته باشند. توصیه می‎شود کودکان تا هنگام افتادن آخرین دندان شیری به طور مرتب هر ۴ ماه یک بار توسط دندان پزشک مورد معاینه قرار گیرند.

بخش دندانپزشکی کلینیک کودکان پگاه، با کادری مجرب از متخصصین دندانپزشکی این افتخار را دارد تا خدمات زیادی را در جهت یاری والدین برای حفظ سلامت دهان و دندان فرزندان شان ارائه دهد.